SK EN

Víno Rajníc

vinárstvo v centre Pezinka

Späť

Nový projekt - PEZINSKÉ VIECHY

Pridané: 04.07.2014 13:19:08 Počet zobrazení: 1330

04 Júl 2014

Nadviazať na tradíciu starých pezinských viech chce nový projekt Malokarpatského múzea v Pezinku v spolupráci so Združením pezinských vinohradníkov a vinárov, ktorý bude uvedený do života od pondelka 7.júla 2014. Ide o unikátny projekt nielen v rámci Malokarpatskej oblasti, ale aj v rámci Slovenska.

Nový projekt - PEZINSKÉ VIECHY


V snahe zatraktívniť turistickú ponuku mesta Pezinok a poskytnúť aj domácim obyvateľom priestor na posedenie priamo u vinára sa desať miestnych vinárstiev rozhodlo sprístupniť svoje priestory verejnosti. V praxi bude každý týždeň od 7.júla do konca októbra 2014 otvorené minimálne jedno vinárstvo, ktoré bude nachystané ponúknuť svoje produkty v príjemnom a autentickom prostredí za veľmi priaznivé ceny. Otváracia doba je stanovená od 15.00 do 20.00 hod. Viechy budú na priečelí domu označené tradičným symbolom, zväzkom z letorastov viniča v tvare kruhu, ozdobeného červenou a zelenou stuhou. Vstup do viech je bezplatný.

V minulosti miestni vinári časť svojho vína odpredávali prostredníctvom viech, kedy bol vo dvore či v príbytku vinohradníka zriadený priestor na nalievanie vínka a posedenie pri menšom pohostení. Takto bol zabezpečený čiastočný odbyt vína a domáci mali kam zájsť na pohárik a posedieť si v neformálnom prostredí. Výhodou takejto formy odpredaja vína pre verejnosť bolo, že víno pochádzalo priamo od výrobcu a jeho cena bola veľmi priaznivá. V susednom Rakúsku je táto tradícia vo forme tzv. Heurigen zaužívaná a vyhľadávaná dodnes.

K dispozícii budú aj vytlačené viechové kalendáre s rozpisom vinárstiev pre verejnosť, a to v Malokarpatskom múzeu v Pezinku, Mestskom informačnom centre či v Mestskej vinotéke.