Stlačením tlačidla potvrdzujem, že mám viac ako 18 rokov

Zaujímavosti zo Sveta Vinárstva: 15 Fascinujúcich Faktov o Víne

 1. Víno a Diéta: Víno sa často spojuje s kalóriami, ale možno neviete, že je veľmi diétne. Štandardný pohár suchého červeného vína obsahuje iba približne 110 kalórií, zatiaľ čo biele víno má okolo 160 kalórií. Sladšie odrody môžu mať ešte viac.
 2. Kúpele vo Víne: V Japonsku existujú unikátne kúpele, kde sa môžete ponoriť do čaju, kávy a dokonca aj vína. Je to skutočný zážitok pre zmysly.
 3. Víno na Titaniku: Najstaršia vínna pivnica na svete sa nachádza na palube potopeného Titaniku. Napriek obrovským hĺbkam, v ktorých je loď zatopená, sa fľaše vína stále nachádzajú neporušené.
 4. Víno a Kognitívne Schopnosti: Víno obsahuje polyfenoly, ktoré pomáhajú zvýšiť prietok krvi a okysličenie mozgu. To znamená, že si môžete dopriať červené víno a čokoládu s lepším svedomím, pretože tieto látky podporujú kognitívne funkcie, čo je obzvlášť dôležité s vekom.
 5. Tvar Pohárov na Víno: Poháre na víno majú špecifický tvar, ktorý nie je náhodný. Ich úlohou je zachovať a preniesť vôňu vína do nosa, čo zvyšuje celkový zážitok z degustácie.
 6. Najstaršia Fľaša Vína: Našli sme aj najstaršiu známu fľašu vína, ktorá má takmer 1700 rokov a je vystavená v nemeckom múzeu. Je to fascinujúci pohľad do histórie vinárstva.
 7. Štrnganie Pohárov: Staroveký Rím nám dal zaujímavý zvyk "štrngania" pohárov, ktorým Rimania zabezpečovali, že sa ich nikto pokusom otráviť. Táto metóda zahŕňala prelievanie vína z jedného pohára do druhého, aby nikto nevedel, či sa otrávené víno nedostane k nemu.
 8. Farba Vína: Biele víno môže byť vyrobené z hroznových odrôd, ktoré sú aj červené. Farba vína je výsledkom procesu výroby.
 9. Ženský Nos: Ženy v produktívnom veku majú často citlivejší nos a lepšie rozpoznávajú vône vín, čo ich robí skvelými "ochutnávačkami" vína.
 10. Zákaz Pre Ženy v Starom Ríme: V starom Ríme bolo pre ženy zakázané piť víno. Ak manžel pristihol svoju manželku pri pití vína, mal právo ju potrestať, dokonca až smrťou.
 11. Množstvo Hrozna v Fľaši: Jedna fľaša vína obsahuje až 1,27 kg hrozna, čo predstavuje približne 600 bobúľ hrozna.
 12. Enofóbia: Intenzívny strach alebo nenávisť k vínu sa nazýva enofóbia. Je to zaujímavý psychologický jav spojený s touto obľúbenou nápojovou kultúrou.
 13. Alkohol v Ústnej Vode: Možno vás prekvapí, ale v ústnej vode je viac alkoholu ako vo víne.
 14. Víno a Uchovávanie: Ak fľaša s vínom stojí, korok sa môže vysušiť a vzduch môže vstúpiť do fľaše, čo môže spôsobiť skazenie vína. Preto by mali fľaše vždy ležať.
 15. Beaujolais Nouveau: Výnimočným okamihom pre milovníkov vína je každoročný deň, keď sa mladé červené víno "Beaujolais Nouveau" dostáva do predaja vo Francúzsku o polnoci tretieho novembrového štvrtku. Aj na Slovensku sa začína tvoriť podobná tradícia s tzv. "Svätokatarínskymi vínami".

Víno je plné fascinujúcich faktov a histórie, ktoré ho robia jedným z najkultúrnejších a najobľúbenejších nápojov na svete. Je to výnimočný nápoj, ktorý nás nielen osviežuje, ale aj spája a ponúka pohľad do minulosti a rôznych kultúr. Takže, pri ďalšom pohári vína, môžete teraz zdieľať tieto zaujímavosti so svojimi priateľmi a rodinou, čo určite spríjemní vaše spoločné chvíle pri víne. Cheers!

Pozrite si aj

ĎALŠIE AKTUALITY

Ďalšie aktuality
loader
Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.